ukhybezh-CNzh-TWnleneoetkadeitlvltnopl

Анатолію Олександровичу, сьогодні із уст керівництва держави, міжнародних експертів та вітчизняних фахівців постійно лунають меседжі щодо важливості покращення стану енергоефективності. Чи підтримуєте Ви цю думку і якщо так, то що в громаді  робиться в даному напрямку?   

Звичайно. Економне і разом з тим ефективне використання енергоресурсів є актуальним не лише для України, але є вже досить довгий час загальносвітовим трендом. Саме тому після створення Баранівської міської ОТГ, яке супроводжувалося передачею великої кількості комунальних об’єктів, було прийнято управлінське рішення про створення системи енергетичного менеджменту, основним завданням якої є управління споживанням енергоресурсів.

Для цього, насамперед, адаптували існуючу організаційну структуру. Так, у минулому році до штатного розпису міської ради введено посаду головного спеціаліста з організації ефективного використання енергії. У самих же структурних підрозділах та комунальних установах міської ради були визначені працівники, які крім основних посадових обов’язків, контролюють енергоспоживання по підпорядкованих закладах; а вже безпосередньо у закладах (школа, садочок,  лікарня, адмінприміщення і т.д.) призначені відповідальні особи, котрі щоденно слідкують за будівлею. Після затвердження місцевих нормативно-правових актів, що регламентують впровадження і функціонування системи енергоменеджменту, розпочато моніторинг споживання енергетичних ресурсів на об'єктах бюджетної сфери. Так, нині по кожному комунальному закладу відповідальними особами ведеться журнал обліку споживання енергоресурсів, дані з якого також вносяться до спеціалізованої програми  - АСЕМ, використання якої протягом 2 років є абсолютно безкоштовним для ОТГ завдяки перемозі у грантовому конкурсі Проекту «Реформа в сфері енергоефективності України», що виконується GIZ та Програмою   «U-LEAD з Європою». Також розпочали обстеження комунальних будівель з метою виявлення та подальшого усунення недоліків, що спричиняють надлишкове енергоспоживання. Завдяки впровадженню енергомоніторингу та поступовій зміні свідомості працівників бюджетних закладів (щодо важливості енергозбереження) за 2018 рік вдалося по будівлях комунальної сфери громади зменшити порівняно з 2017 роком споживання електроенергії на 5% (51тис.кВт*год) та природного газу – на 8 % (14 тис.кбм) на загальну суму понад 350 тис.грн (за цінами на кінець 2018 року).

З метою забезпечення стратегічного планування енергетичної політики за міжнародними стандартами у жовтні 2017 громада приєдналася до провідної ініціативи Європейського Союзу – Угоди мерів щодо Клімату та Енергії (Covenant of Mayors for Climate&Energy), що передбачає добровільні зобов’язання муніципалітетів підвищити енергоефективність та використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. У рамках Угоди підготовлено проект Плану дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату громади на період до 2030 року, який затверджено рішенням сесії Баранівської міської ради 21 червня 2018 року. У січні 2019 року ми вже отримали позитивний висновок моніторингового центру JRC Європейської комісії по даному документу, то ж сподіваємося, що вже найближчим часом зможемо залучити вагомі позабюджетні кошти на його реалізацію і в першу чергу – на термомодернізацію приміщень та об’єктів інженерної інфраструктури.
    
Які проекти по енергозбереженню вдалося здійснити у 2018 році в громаді?
Незважаючи на скрутне фінансове становище в громаді, що сталося через значний брак коштів на фінансування захищений статей бюджету по освітній галузі, вдалося реалізувати декілька значущих енергоефективних проектів.
Так, встановлено майже 300 світильників вуличного освітлення, вироблених  на основі LED-технології (як замінено діючі енергозатратні, так і відновлено роботу раніше функціонуючих ліній по громаді). Крім того, на заклади освіти та медицини закупили 1 тисячу LED-ламп для заміни морально застарілих ламп розжарення. Річний потенціал економії електроенергії від таких проектів складає понад 100 тис. кВт*год (близько 0,3млн.грн.).

За рахунок співпраці з фінансовою корпорацією НЕФКО, що надала майже  5млн.грн. пільгового кредиту (лише під 3% річних у гривні), розпочаті роботи з  термомодернізації приміщення Баранівської гімназії, переважну більшість з яких вдалося виконати у 2018 році. З настанням відповідної погоди плануємо одразу приступити до інших робіт та завершити їх у найстисліші терміни.
Також за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури ОТГ проведено утеплення головного корпусу Полянківської ЗОШ І-ІІІ ступенів.

Роботи з термомодернізації мають подвійний ефект: вони не лише дозволяють зменшити енергоспоживання, а отже, і зекономити бюджетні кошти, але й нарешті створити комфортні умови перебування в приміщеннях дітей та педагогічних працівників. Останній ефект особливо було помітно по Баранівській гімназії, де роками вчителі і діти змушені були звикати до холоду.
    
А яка Ваша думка щодо розвитку альтернативної енергетики?
За нею – майбутнє. Після реалізованого у 2017 році проекту по введенню в експлуатацію на р.Случ у м.Баранівка МГЕС (прогнозована величина виробництва електроенергії 1,7 тис. МВт*год на рік), у минулому році через рішення сесії міської ради виділено землі інвесторам для спорудження 2 сонячних електростанцій загальною потужністю 12 МВт. Це не лише сприятиме додатковому надходженню коштів у місцевий бюджет (лише орендна плата за рік складає більше 1 млн.грн), створенню нових робочих місць, але й сприятиме енергонезалежності та енергобезпеці нашої громади.

Які маєте плани щодо розвитку енергоефективності у громаді на 2019 рік?
Задумів та мрій надзвичайно багато, але їх реалізація залежатиме у першу чергу від фінансових можливостей громади та можливостей залучення позабюджетних коштів.
Звичайно ж будемо працювати над вдосконаленням діючої системи енергоменеджменту. Крім продовження вже розпочатої роботи, плануємо запустити повноцінну систему матеріального стимулювання працівників закладів, які забезпечити економію енергоресурсів. 

Плануємо виконання робіт по зменшенню енергоспоживання. У першу чергу, реконструкції систем теплопостачання із обов’язковим утепленням трубопроводів, що проходять зовні будівлі та в приміщеннях, які не потрібно опалювати (наприклад, підвали).  Також є важливим питання належного зберігання і контролю за використанням твердого палива.
За наявності достатньої кількості коштів, хочемо продовжити комплексну термомодернізації  наших освітніх та медичних закладів.
Також у планах продовження заміни енергозатратного обладнання та устаткування, у першу чергу – приладів освітлення та застарілих електроплит у харчоблоках. Думаємо надалі проводити реконструкцію мережі вуличного освітлення з використанням LED-технологій та дистанційної системи управління ним.

Не будемо забувати і про проблему житлового сектору. Нагадаю, що  у минулому році прийнята  Програма комплексної термомодернізації багатоквартирного житлового фонду Баранівської ОТГ на 2018-2020 роки, яка передбачає додаткове (поряд з державною та обласною програмами «теплих кредитів») відшкодуванню для ОСББ заходів з енергоефективності, а саме: 10% від суми (тіла) кредиту, що використовується на впровадження таких заходів. Будемо сподіватися, що разом із запуском роботи Фонду енергоефективності активнішими будуть і наші жителі. До речі нагадаю, що основним завданням Фонду енергоефективності, який є державною установою, є саме допомога у реалізації енергоефективних заходів у житловому секторі. У державному бюджеті вже закладено 1,6 млрд. грн. на функціонування  Фонду у 2019 році. Цими коштами можуть скористатися і жителі нашої громади. Тому у разі потреби, а головне - бажання наших громадян, міська рада має можливість залучити кваліфікованих експертів, які нададуть допомогу як у створенні ОСББ, так і у виборі енергоефективних заходів. Тому вкотре хочу закликати жителів стати нашими партнерами у вирішенні питання покращення енергоефективності у їхніх багатоквартирних будинках.

До прикладу, такі країни як Норвегія та Польща до 2030 року запроваджують вимоги щодо введення в експлуатацію нових будинків з нульовим коефіцієнтовм споживання енергоресурсів, що не лише покращить енергоефективність, але й дозволить суттєво поліпшити стан екології (через зниження викидів СО2).

Дякую, Анатоліє Олександровичу, за інтерв’ю. Щиро бажаємо Вам досягти успіху у реалізації задумів та проектів, спрямованих на розвиток нашої громади!

Розмовляла Лариса Пилипко


Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com