Повідомляємо про те, що 22 листопада Верховна Рада України ухвалила зміни до Бюджетного кодексу України (№9084). За відповідне рішення проголосувало 243 народні депутати України. Зокрема, внесено зміни до статті 64 Бюджетного кодексу, якими передбачено, що адміністративні штрафи та інші штрафні санкції, що накладаються виконавчими органами місцевих рад, зараховуються до відповідних місцевих бюджетів. Зазначені зміни вступають в силу з 1 січня 2019 року.
Звідси наголошуємо, що штрафи за порушення законодавства про працю, накладені виконавчими органами міських рад міст обласного значення та рад об’єднаних територіальних громад, зараховуватимуться до відповідних бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 265 Кодексу законів про працю України органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції накладають штрафи у разі:
• фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків;
• порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі;
• недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці;
• недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні.
Згідно із ухваленим Законом «Про Державний бюджет України на 2019 рік» мінімальна заробітна плата у 2019 році становитиме 4 173 грн. та у погодинному розмірі – 25,13 грн.
Трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.
За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у розмірах:
1. 30 мінімальних зарплат, за кожного працівника, а це 125 190 грн. (якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.) за наступні порушення:
– фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
– оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
– виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.
У 2018 році такий вид штрафу становить 111 690 грн.
2. 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 41 730 грн. (у 2018 році – 37230 грн.) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);
3. 3 мінімальні зарплати – це 12 519 грн. (якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.) за такі види порушень:
– порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі. У 2018 році – 11 169 грн.
4. За недопущення до проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин роботодавцю доведеться сплати штраф, передбачений п.7 ч.2 ст.265 КЗпП, а саме: у стократному розмірі мінімальної заробітної плати (у 2018р. – 372 300 грн; у 2019р. – 417 300 грн.).
Крім того, ст. 41 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 8 500 грн. до 17 000 грн. за фактичний допуск працівника без трудового договору.
Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 142 190 грн. (125 190 грн. + 17 000 грн.) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді. У 2018 році – 128 690 грн. (111 690 грн. + 17 000 грн.)
Не направлення повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу (або несвоєчасне направлення) коштує 4 173 грн. (у 2018 році – 3723 грн.) фінансового штрафу і до 1 700 грн. адміністративного штрафу.
Кожен громадянин повинен пам’ятати, що нелегальні трудові відносини не мають юридичних підстав для оплати праці, роботодавець завжди може відмовитися від своїх слів та обіцянок щодо виплати заробітної плати. Роботодавець, який позбавляє права найманого працівника на офіційне працевлаштування, в першу чергу сам порушує закон, а також позбавляє у працівника право на захист трудових прав, соціальні гарантії на достойний рівень пенсії у майбутньому, зменшує соціальні та економічні можливості місцевих громад!
Виконком Баранівської міської ради