ukhybezh-CNzh-TWnleneoetkadeitlvltnopl

Нещодавно, 31.10.2018 року, відсвяткувала свою річницю з дня створення Громадська рада. Це консультативно-дорадчий орган при виконавчому комітеті Баранівської міської ради. До Громадської ради входить 19 представників (6 чоловіків та 13 жінок) з таких населених пунктів, як м. Баранівка, смт. Полянка, сіл: Смолдирів, Зеремля, Вірля та Мирославль. Члени громадської ради - представники дошкільної та освітньої ланки, медицини, благоустрою, бізнесу, культури, молоді, людей з обмеженими можливостями та поважного віку. Голова Громадської ради Світлана Побережник люб’язно погодилась розповісти про діяльність очолюваної нею організації.

Скажіть, будь ласка, що ж стало передумовою створення такої інституції?
Вже давно не секрет, що Баранівська громада з квітня 2017 року розпочала роботу над розробкою Статегії розвитку. На жаль в громаді не було жодної самоврядної інституції, яка б намагалась долучатись до вирішення проблемних питань громади. Під час опитування громадян на запитання «Що заважає розвитку громади?» досить високий відсоток відповів, що мала активність громадян. Так і народилась стратегічна ціль №1 «Самоврядна органічна спільнота ініціативних громадян, спроможних взяти відповідальність за своє майбутнє».

Що сприяло створенню Громадської ради?
Рада Європи оголосила конкурс на отримання гранту в розмірі 14 тис євро. Тематика конкурсу була гендерна рівність. Заступник міського голови Оксана Загорська, яка на той час була призначена відповідальною за розробку Стратегії розвитку та Наталія Свінціцька, спеціаліст з інвестиційної діяльності, після проведених консультацій з представниками Ради Європи вирішили спробувати написати проект «Гендерна рівність в прийнятті рішень». Багато хто здивується, напевно, як ототожнюються поняття гендерної рівності та громадської ради. Відповідь буде неочікуваною. Відомо, що органом, який приймає рішення є  Баранівська міська рада, яка складається з 26 депутатів, з числа яких - 6 жінок та 20 чоловіків. Тобто гендерна рівність не дотримана. Як же можна цю ситуацію збалансувати? Наступні вибори далеко. Та й не відомо чи будуть жінки балотуватися в депутати. Що можна зробити, щоб покращити активність жінок та їх участь у прийнятті важливих рішень функціонування громади та її управлінням, Відповідь одна, потрібно створити усі умови для формування «соціального капіталу» через формування осередків активних громадян, зокрема жінок. Тому в основу проекту «Гендерна рівність у прийнятті рішень» була покладена мета створення Громадської ради, до складу якої ввійде не лише більшість жінок, а й будуть залучені представники різних осередків (освіта, культура, медицина, молодь тощо), і жителі різних населених пунктів Баранівської громади. Був розписаний чіткий алгоритм реалізації задуманого. Під час реалізації проету відбулись семінари та тренінги для жителів громади, на яких запрошені тренери розповіли про важливість активної участі мешканців громади у вирішенні нагальних питань, про можливості залучення бюджетних коштів на реалізацію громадських проектів тощо. Під час тренінгів добровільно створилась ініціативна група, яка прийняла рішення про створення Громадської ради. В рамках проекту було закуплено 20 планшетів для роботи членів громадської ради. Крім того розробили інформаційний довідник про Баранівську міську ОТГ, якого роздрукували 3000 примірників.

Чи виправдала Громадська рада очікування громади?
Перш за все, як було зазначено вище кількість жінок в Громадській раді значно перевищує кількість чоловіків і це балансує їх нестачу серед депутатів міської ради. По-друге: сформована інституція дійсно активних позитивно налаштованих громадян, які палко хочуть розвиватися та розвивати свою громаду. Члени Громадської ради активно беруть участь у різноманітних тренінгах та семінарах з метою самоосвіти (наприклад щодо написання проектів та залучення інвестицій). 19-20 грудня 2017 року члени громадської ради були запрошені та взяли участь у семінарі, що проводився Конгресом місцевих та регіональних  влад Ради Європи та Офісом Ради Європи в Україні у рамках проекту «Сприяння розвитку місцевої демократії в Україні». Даний захід ще більше мотивував Баранівських активістів. Громадська рада вже на початку 2018 року розробила річний план діяльності, де поставила перед собою досить амбітні цілі. На засіданнях Громадської ради піднімали найболючіші питання від імені населення громади та заслуховували представників Баранівської міської ради про можливі шляхи їх вирішення, разом з тим надаючи свої пропозиції.
Активну участь взяли члени ГР і в місцевому проекті Бюджет участі. Власні проекти розробили:
-    Шевчук Оксана, смт. Полянки - «Дерево Сонця»;
-    Кобилянський Микола, смт. Полянки - «Відкриття меморіалу жертвам політичних репресій»;
-    Клопотовська Олена спільно із  Бондарчук Л., Сукманюком Олегом «Зона відпочинку «Боброва жеремля»;
-    Мухіна Лариса спільно із Мисько Світланою «Дорогу Зеленому туризму – облаштування території для риболовецького комплексу кооперативу «Смолка 2017»;
-    Дем’яненко Юлія - «Молодіжний центр».
Упродовж червня 2018 року члени ГР провели опитування жителів громади для підбору вихідних даних в процесі розробки Плану місцевого економічного розвитку. За допомогою планшетів та розробленого опитувальника трансформованого у гугл форму було опитано 606 жителів з усієї території Баранівської міської ОТГ (пропорційно у співвідношенні до кількості мешканців).
Члени громадської ради власним прикладом сприяють розвитку активних громадян, їх самозайнятості та розвитку підприємницьких навичок. Члени громадської ради включені в склад комісій, що працюють при Баранівській міській раді та приймають управлінські рішення. Громадська рада не лише здійснює моніторинг виконання Стратегії розвитку Баранівської міської ОТГ, а й приймає безпосередню участь в її виконанні.  

На одній із сесій Баранівської міської ради Ви разом із керівником проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» Оксаною Загорською презентували туристичний маршрут громади. Чи вже маєте результати у цьому напрямку?

Так, маємо. В травні 2018 року членами Громадської ради було подано заявку щодо участі в проекті «Успішні локальні громади». За підсумками відбору я, Олена Клопотовська та Андрій Лисюк взяли участь у навчальному семінарі про застосування локального аналізу під час написання проектів.
За підсумками участі у семінарі, членами Громадської ради проведено локальний аналіз теми «Розвиток туристичного потенціалу Баранівської ОТГ». Він проводився у два етапи двома методами. 15.06.2018р. проведено аналіз методом «Підвішені  питання» біля ринку. Планувалося опитати щонайменше 50 жителів ОТГ. Як підсумок – опитано 78 осіб. Наступним етапом було написання проектної заявки «Ревіталізація  туристичного простору Баранівської міської об’єднаної територіальної громади».
Метою проекту є інформування населення громади про туристичні об’єкти ОТГ, залучення  жителів до відновлення туристичних об’єктів та активізація до розвитку власної справи на основі туризму ОТГ. Перед собою  члени Громадської ради ставили, такі завдання:
1.    Підготовка схеми туристичних об’єктів й маршрутів з врахуванням результатів локального аналізу та інформування населення про них. Популяризація пішого та велосипедного туризму з локаціями традицій ремесел деревообробної та фарфорової майстерності, лозоплетіння. Виготовлення рекламного банеру з картою туристичних об’єктів та маршрутів (встановлення на центральній площі  міста);
2.    Проведення рекламної кампанії щодо популяризації туристичного маршруту;
3.    Виявлення активних мешканців громади, що мають бажання долучитись до розвитку місцевого туризму.
4.    Організація навчання людей роботі в туристичному бізнесі з метою використання нових можливостей для власного розвитку:  приватні агросадиби (міні-готелі), мисливські будиночки, готель, кафе, сувенірні крамнички та ін.
До речі, 06.11.2018 року, за підсумками розгляду  проектної заявки,  проект, що був підготовлений членами Громадської ради, увійшов до числа переможців та найближчим часом отримає підтримку для його реалізації.
Крім того, я разом із Оленою Клопотовською були запрошені до участі у Всеукраїнському тематичному форумі  «Успішні локальні громади» в м. Львів (20-21.07.2018 р.). Захід реалізували спільно Фонд «Освіта для демократії» (Варшава, Польща), Громадська організація «Nashe Podillya / Наше Поділля» (Вінниця) та ГО «Точка Доступу» (Краматорськ). У роботі форуму приймали участь активісти, громадські організації та органи місцевого самоврядування.  У рамках форуму було проведено лабораторію обміну досвідом з використанням методу локального аналізу. Представники нашої ГР ділились досвідом проведення локального аналізу,  вивчали досвід інших громад.
Заключним етапом участі у проекті «Успішні локальні громади» був відбір на участь в навчальному візиті до Польщі.     Представники 11 громад із Житомирської, Донецької, Луганської, Запоріжської, Дніпропетровської та Хмельницької областей України побували в Польщі. Олена Клопотовська пройшла відбір та в складі  11 чоловік отримала можливість взяти участь в навчальному візиті до Польщі (30.09.-07.10.2018 р.). Під час візиту Олена Миколаївна побувала у гмінах Вармінсько-Мазурського воєводства, дізналась про добру практику та успішні приклади співпраці місцевої влади з бізнесом, громадськими організаціями й освітніми закладами, про сприяння розвитку підприємництва та залучення інвесторів у громади.
    
Чи планує Громадська рада розширювати коло своєї діяльності?

Незважаючи на те, що члени Громадської ради не отримують заробітну плату за свою діяльність, вони мають велике бажання бути корисними для громади та її мешканців. Саме тому, найближчим часом запланована робота з молоддю, а саме: студентами Баранівського профліцею та Рогачівського відділення Новочорторійського агротехнікума. Має запрацювати молодіжна політика, потрібно створити молодіжний центр (простір), де молодь зможе розвивати та реалізовувати свої здібності. Ми хочемо провести ряд акцій, в тому числі й соціального характеру. І головне:ми не повинні втратити розпочате, маємо допомагати реалізації Стратегії розвитку громади, зокрема, сприяти в створенні і промоції туристичного продукту на території громади.

Розмовляла Лариса Пилипко, провідний спеціаліст з інформаційної роботи Баранівської міської ради

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com